Częste pytania techniczne

Jak nagrać film Full HD na płytę DVD?

Po pierwsze: do zapisu materiału w jakości Full HD została wprowadzona płyta Blu-ray. Płyta DVD nie została wymyślona do zapisu sygnału Full HD. Została wprowadzona do zapisu zwykłego sygnału PAL o rozdzielczości 720 x 576 pikseli.
Po drugie: materiał wideo w jakości FULL HD można zamieścić na płycie DVD na dwa różne sposoby.

Pierwszy sposób
Nagrywamy płytę w formacie DVD-Video (standard zapisu filmów) licząc się z pogorszeniem jakości tzn. rozdzielczość filmu zostanie zmniejszona do 720 x 576 pikseli dla systemu PAL. Zaletą takiego rozwiązania jest zachowanie kompatybilności z większością odtwarzaczy czy to stacjonarnych czy w komputerach i laptopach. Wadą jest spadek jakości. Aby zachować wysoką jakość należałoby nagrać materiał na płytę Blu-ray ale rozpowszechnienie odtwarzaczy Blu-ray jest dużo niższe niż DVD.

Drugi sposób
Nagrywamy płytę w formacie DVD-Rom czyli nagrywamy plik z filmem (np. MP4, MPEG, MOV) tak jak zwykłe dane komputerowe. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość nagrania filmu w rozdzielczości Full HD bez starty jakości. Wadą takiego rozwiązania jest mniejsza kompatybilność. Nie każdy stacjonarny odtwarzacz DVD będzie widział taką płytę i sam plik. Do odtworzenia takiego filmu potrzebny będzie stosunkowo silny komputer.

Jaka jest różnica między płytą DVD a DVD+DL?

Główna różnica między tymi płytami jest w pojemności czyli w ilości danych możliwych do zapisania na danej płycie. Na zwykłej płycie DVD występuje fizycznie tylko jedna warstwa do zapisu danych (singiel layer). Na takiej płycie zmieści się około 4.5 GB danych lub około 1-2 godziny filmu w formacie zapisu DVD-Video. Na płycie DVD+DL występują fizycznie dwie warstwy zapisu (DL skrót od double layer), położone są jedna nad drugą. Na takiej płycie można zapisać 8,5 GB danych lub około 2-4 godzin filmu w formacie DVD-Video. UWAGA: Płyty DVD+DL są mniej kompatybilne z różnymi urządzeniami czyli mogą częściej sprawiać kłopoty. Więcej na temat płyt dwuwarstwowych można przeczytać tutaj.

 
Jaka jest różnica między płytą CD a DVD ?

Płyta kompaktowa CD-R jest najstarszym nośnikiem i najbardziej popularnym nośnikiem zapisu danych cyfrowych. Standardowa płyta kompaktowa mieści 74 minuty muzyki, zapisanej przy użyciu kodowania PCM lub 650 MB danych. Obecnie używa się nośników mieszczących 700 MB danych lub 80 minut muzyki. Więcej informacji można znaleźć w polskiej Wikipedii.

Płyta DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) ? standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. Nośnik w zależności od typu może pomieścić od 4,38 gigabajtów (jednowarstwowe, jednostronne płyty, powszechnie znane jako DVD5 i najczęściej obecnie stosowane) do ponad 17 GB danych (płyty dwuwarstwowe, dwustronne).
Na jednowarstwowej płycie DVD5 w formacie DVD-Video można zapisać (wartości przybliżone): 1 godzinę filmu (w bardzo wysokiej jakości), 2 godziny filmu (w średniej jakości) lub 4 godziny filmu (w słabej jakości). Więcej informacji można znaleźć w portalu Wikipedia.

Czy zajmujecie się tłoczeniem płyt DVD, CD-Rom lub Blue-ray?

Tak. Przy większych nakładach płyt i dłuższym terminie realizacji zamówienia zdecydowanie tańszą w stosunku do kopiowania jest przemysłowa metoda tłoczenia płyt. Tłoczenie opłacalne staje się przy nakładach większych niż 500 – 600 sztuk płyt DVD lub CD-Rom. Ze względu na metodę czas realizacji wynosi średnio około 7-10 dni roboczych.
Przy tej metodzie stosowany jest przemysłowy nadruk na płycie w technice offsetowej lub sitodruku (lub połączenie obu tych technik).

Czy przegrywacie stare kasety VHS na płyty DVD?

Tak. Zajmujemy się przegrywaniem starych kaset VHS na płyty DVD w formacie DVD-Video lub jako plik komputerowy np. MPEG. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.vhs.waw.pl

Czy zgrywacie kasety w formacie miniDV na płyty DVD?

Zajmujemy się usługowym przegrywaniem starych kaset video miniDV na płyty DVD. Więcej informacji na stronie internetowej www.vhs.waw.pl