Co to za format CD-TEXT? Czy wszystkie odtwarzacze czytają ten format płyt CD? Z tego wpisu dowiesz się tego.

Płyta muzyczna obraz

CD-Text to standard opracowany przez firmy Philips i Sony, który umożliwia dołączenie do płyty CD-Audio informacji o artyście, tytule płyty, tytułach utworów, a nawet tekstów piosenek czy graficznego logo. Informacje te mogą być następnie wyświetlane na kompatybilnych odtwarzaczach CD oraz, za pomocą odpowiedniego oprogramowania, na kompatybilnych komputerowych czytnikach płyt kompaktowych.

Nie wszystkie odtwarzacze CD są w stanie odczytać informacje zapisane w formacie CD-Text. Aby sprawdzić, czy nasz odtwarzacz obsługuje ten standard, należy poszukać na nim znaku CD-Text lub CD-Text compatible. Jeśli nie ma takiego znaku, prawdopodobnie nasz odtwarzacz nie będzie w stanie wyświetlić dodatkowych informacji z płyty.

Aby nagrać płytę CD-Audio z informacjami w formacie CD-Text, potrzebujemy nagrywarki, która obsługuje ten standard oraz odpowiedniego programu do nagrywania płyt. Niemal każda nowa nagrywarka posiada funkcję nagrywania CD-Text. Programy do nagrywania płyt z obsługą CD-Text to między innymi: Nero Burning ROM, Easy CD Creator, Feurio!, CDRWIN czy EAC.

Podczas nagrywania płyty musimy wprowadzić informacje o artyście, tytule płyty i tytułach utworów. Niektóre programy potrafią automatycznie pobierać te informacje z internetu lub z plików MP3. Możemy też wprowadzić dodatkowe informacje, takie jak teksty piosenek czy logo. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie odtwarzacze będą w stanie wyświetlić te informacje.

Po nagraniu płyty możemy sprawdzić, czy informacje w formacie CD-Text zostały poprawnie zapisane. Możemy to zrobić za pomocą programu do nagrywania płyt lub specjalnego programu do odczytu CD-Text, np. CD-Text Manager. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy cieszyć się naszą płytą z dodatkowymi informacjami.

Źródła:

: https://pl.wikipedia.org/wiki/CD-Text
: https://en.wikipedia.org/wiki/CD-Text
: https://www.cdrinfo.pl/artykuly/cdtext/